جشنواره فرهنگی و هنری «نظاره»

با توجه به نیاز جامعه هنری به نو شدن نسل هنرمندان و ارائه ایده‌های متناسب با مقتضیات روز جامعه بر آن شدیم تا با برگزاری این جشنواره جوانان هنرمند متعهد، باانگیزه و مستعد را به بازار کار معرفی کنیم.

با یاری پروردگار و عزم هنرمندان و پشتیبانی مسئولان، قصد داریم زین پس این رویداد هنری را، به صورت پیاپی و دنباله‌دار، در عرصه‌های مختلف هنری برگزار کنیم تا از این رهگذر بتوانیم برای جوانان مستعد هنرمند بازار کار فراهم کنیم و موجب درآمدزایی این عزیزان شویم.

همچنین گفتنی است، هدف از برگزاری این رویداد پرورش و رشد فرهنگ زیست‌محیطی و موارد دیگر روز دنیا است. امروزه با دست‌کاری‌های بشر در طبیعت و برهم زدن نظام خلقت و تغییر اقلیم شرایطی سخت و بحرانی به وجود آمده که همه را نگران کرده است؛ که تنها با رشد و آگاهی فکری افراد می‌توان از این بحران خود را نجات داد. موثرترین روش در جهت آگاهی افراد، انتقال پیام از طریق هنر به آنان است.

این جشنواره فرهنگی هنری می‌تواند زیبایی‌های جهان و خطراتی که متوجه آن است را توأمان به تصویر بکشد تا بیننده را به حفظ و حراست از این میراث خدادادی ترغیب نماید.

لذا در بدو امر سعی بر آن شد تا با هنر عکاسی هنرمندان کشور به نشان دادن زیبایی‌ها و تحذیر خطرات زیست‌محیطی این مرز پرگهر بپردازیم تا ضمن انعکاس دادن گنجینه های طبیعی کشورمان، مخاطب را ترغیب به حفظ و حراست از آن‌ها نماییم. همچنین این نمایشگاه برای گردشگران هم جذاب بود و توانست در راه شناساندن ایران عزیزمان به آن‌ها گام نهد.

در رویداد نخست مواردی یه شرح زیر ارائه شد:

  • همایش بزرگداشت و تجلیل از استادان پیشکسوت عرصه عکاسی

(استادان: مرحوم نیکول فریدنی«پدر عکاسی ایران»- استاد افشین بختیار«پیشکسوت عکاسی طبیعت ایران»- استاد عباس عرب‌زاده«پدر عکاسی پانورامای ایران»- استاد بزرگمهر اجلال«پیشکسوت عکاسی ایران»)

  • نمایشگاه عکاسی طبیعت؛

(شامل: ۳۴ اثر برگزیده از بین ۶۰۰ اثر دریافتی و منتخب داوران از هنرمندان جوان این عرصه)

«برج بزرگ آزادی»، که به نوعی نمادی بین‌المللی و شناخته شده از ایران است، میزبان بخش‌های متنوع این جشنواره بود.

 

با عنایت حق‌تعالی نخستین دوره جشنواره در تاریخ ۱ دیماه ۱۳۹۶ افتتاح شد و با استقبال پرشور مخاطبان، هنرمندان و هنر دوستان و پیشکسوتان  قرار گرفت. بازتاب رسانه‌ای و پوشش خبری بی‌نظیر این رویداد باعث غرور و سربلندی ما در این راستا شد.

حضور ۸۰۰ بازدید کننده و بیست نفر از افراد مشهور شامل هنرمندان، بازیگران عرصه سینما و تلویزیون و تئاتر، ورزشکاران، نوازندگان و … در روز افتتاحیه از موارد قابل ذکر است.

بازدید معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از نمایشگاه و حمایت شایان ایشان از هنرمندان در روز افتتاحیه قابل تقدیر است.

از تمامی شرکت کنندگان و هنرمندان جوان تقدیر بعمل آمد و لوح تقدیر و تندیس جشنواره اعطا شد.

به دلیل استقبال پرشور مخاطبان و به درخواست رییس محترم برج آزادی نمایشگاه به مدت یک هفته تمدید شد.

این جشنواره، که با حمایت مرکز هنری برج آزادی (زیر نظر بنیاد رودکی) و همکاری انجمن حمایت از بیماران هموفیلی برگزار شد، برای کمک به بیماران هموفیلی زلزله زده کرمانشاه فعالیت نمود و عواید به دست آمده از این رویداد کمک هزینه خریداری ۸ کانکس و حمایت این عزیزان شد.

هدف بعدی این جشنواره در دوره دوم علاوه بر معرفی نسل جدید، بررسی و پیشرفت رشته‌های مختلف هنری به جامعه هنرمندان در کنار اساتید بزرگ بنام این عرصه خواهد بود. حفظ میراث فرهنگی و هنری ایرانی و تلاش برای حراست و اعتلای آن‌ها و بهره‌وری بیشتر از این آثار از جمله اهداف و فعالیت‌های پیش روی ماست. لذا با اعلام فراخوان سعی در جمع‌آوری آثار هنرمندان در سراسر کشور و خارج از کشور می‌نماییم.

در راستای اجرای این پروژه همکاری با سایر ارگان‌های دولتی و خصوصی جهت پیشرفت و اعتلای این رویداد از اهداف جشنواره می‌باشد.

امید است با برگزاری این جشنواره بتوانیم هنرمندانی شایسته و درخور شأن فضای هنری کشور به جامعه معرفی کنیم و به اعتلای فرهنگ کشور و آگاهی رساندن به مردم یاری رسانیم تا هر چه سریعتر به حفظ و حراست از خاک این مرز و بوم بپردازیم.

 

 

با احترام

مدیر جشنواره
فرهنگی و هنری نظاره

فاطمه مقدّسی

 

گزارش مستند از دوره دوم جشنواره فرهنگی و هنری «نظاره»

مراسم اختتامیه دومین دوره جشنواره فرهنگی و هنری نظاره